1. Mikor kell behajtási hozzájárulást igényelnem?
Korlátozott forgalmú övezetbe akkor kell behajtási hozzájárulást igényelni, ha a tehergépjármű forgalmi engedélye szerinti megengedett legnagyobb össztömege meghaladja az úti cél össztömeg-korlátozását, és a tehergépjármű nem részesül egyéb jogszabály alapján felmentésben.
2. Kik hajthatnak be hozzájárulás nélkül a korlátozott övezetekbe?
- a KRESZ 14. § (12) bekezdésében meghatározott jármű,
- a KRESZ 49. §-ában meghatározott, megkülönböztető fény- és hangjelzéssel jogszerűen felszerelt jármű,
- a KRESZ 50. § (1) bekezdés a) pontjában meghatározott tevékenységeket végző, figyelmeztető jelzéssel felszerelt, és azt jogszerűen használó jármű,
- a megengedett össztömeget, tengelyterhelést vagy tengelycsoport-terhelést meghaladó jármű közlekedéséhez a 36/2017. (IX. 18.) NFM rendeletben foglaltak szerint megadott, érvényes hozzájárulással rendelkező jármű, amennyiben a hozzájárulás tartalmazza a jármű számára előírt útvonalat,
- a 36/2017. (IX. 18.) NFM rendelet 14. § (1) bekezdés a)-f) pontjaiban meghatározott jármű a közúti közlekedési nyilvántartásról szóló törvény szerinti nyilvántartásba történő bejegyzésére irányuló kérelem benyújtásának napjától számított egy évig azzal, hogy a mentesség kizárólag a 36/2017. (IX. 18.) NFM rendelet 14. § (1) bekezdés a)-f) pontjaiban megjelölt célból történő közlekedésre jogosít.
A KRESZ 14. § (12) bekezdése alapján a korlátozott forgalmú övezet (zóna) jelzőtáblánál a köztisztasági és közegészségügyi feladat vagy postai gyűjtő- és kézbesítőszolgálat ellátására szolgáló járművel a tilalom ellenére be szabad hajtani, ha ez a feladat ellátása érdekében elkerülhetetlen; a feladat elvégzése után az utat minden járműnek haladéktalanul el kell hagynia.
A KRESZ 50. § (1) bekezdése határozza meg, hogy a jármű figyelmeztetőjelzést adó berendezését működtetni a következő esetekben kell:
a) ha a jármű
aa) az út vagy közmű építését, tisztítását, fenntartását (javítását),
ab) a települési (kommunális) hulladék, ideértve a szelektíven gyűjtött hulladék összegyűjtését végzi.
c) a járművek hatósági elszállításához, illetve a kerékbilincs alkalmazásához rendszeresen használt járművön e tevékenységek végzése közben,
i) személy- és vagyonvédelmi tevékenység keretében vagy a pénzügyi szolgáltatást végző szervezet által üzemeltetett pénz- és értékszállítást rendszeresen végző járművön a feladat végzése közben,
j) közterületi polgárőri szolgálat ellátása során e tevékenységet végző járművön a feladat végzése közben.
Ezen tevékenységeket végző jármű vezetője, ha a munka végzése érdekében elkerülhetetlen, a személy- és vagyonbiztonságot nem veszélyezteti és a forgalmat lényegesen nem akadályozza, többek között behajthat olyan útra vagy övezetbe ahová egyébként behajtania tilos.
A KRESZ azonban kimondja, hogyha az 50. § (1) bekezdés szerinti jármű nem az (1) bekezdésben meghatározott tevékenységet végez, a jármű figyelmeztetőjelzést adó berendezését működtetni nem szabad. Ez azt jelenti, hogy a munkaterület megközelítése során – amikor a jármű közlekedésével a közúti forgalomban részt vevő többi jármű részére nem jelent veszélyt – a figyelmeztetőjelzés használata tilos, azaz a figyelmeztetőjelzés használatához fűződő, fent meghatározott kedvezmények sem illetik meg.
3. Milyen adatokat kell feltétlenül megadni az adatlapon?
Feltétlenül meg kell adnia az igénylő és az ügyintéző nevét, telefonszámát, e-mail-címét, az igényelt hozzájárulás kódját, a jármű típuskódját (pl. tgk.), a megengedett legnagyobb össztömegét, az igényelt hozzájárulás mennyiségét, az igényelt hozzájárulás érvényességi idejének kezdetét és végét ahhoz, hogy a kérelem feldolgozását el tudjuk kezdeni.
4. Hogyan adható le a kitöltött adatlap és a forgalmi engedély másolata?
Az igénylőlapot le lehet adni a teherforgalom@budapestkozut.hu e-mail címre, illetve személyesen a honlapon feltüntetett elérhetőségeken. Az online ügyfélszolgálat használatával egyszerűen elintézheti az igénylést, a hozzájárulás költségeinek kiegyenlítését, illetve folyamatosan nyomon követheti a kérelem állapotát is.
5. Honnan tudom meg, hogy melyik övezetbe kell hozzájárulást kérnem?
Az övezetet a térkép segítségével állapíthatja meg az érkezési vagy szállítási cím alapján. A térképeket ezen a linken találja. Az online ügyfélszolgálati felületen elég, ha megadja az érkezési címet, nem kell külön rögzítenie az övezetet.
6. Mennyibe kerül a behajtási hozzájárulás?
A teherforgalmi össztömeg korlátozott övezeti hozzájárulások esetén is szükséges a járműregisztrációs folyamat elvégzése, de fizetni érte nem kell. A költségtérítés díja nettó 4000 forint, amelyhez a Díjkalkulátor segítségével kiszámolható hozzájárulás díját szükséges megfizetni.
7. Milyen kedvezmények vehetők igénybe?
A kedvezményekről és a környezetvédelmi felárról részletes tájékoztatást olvashat ide kattintva.
8. Mit jelent a kombinált hozzájárulás?
A kombinált behajtási hozzájárulás két vagy több szomszédos, 12 tonnás korlátozott forgalmú övezetbe történő szállítás esetén igényelhető. A meghatározott feltételeket a TOBI-program a címek leadásánál automatikusan figyeli, és hozzárendeli a megfelelő kedvezményt az igényléshez.